Site Index
Download Polish Fonts
Polish Index

 

Wielkie wyzwanie XXI wieku -- Ksiêga Urantii

PODSUMOWANIE

 

Przytoczone powyżej fakty nie są kompletnym czy ostatecznym przeglądem materiału naukowego Ksiêgi Urantii. W miarê upływu czasu i rozwoju nauki znajdzie siê na pewno jeszcze wiele punktów potwierdzających fakt wyprzedzania przez nią odkryæ naukowych.

Prawdziwośæ Ksiêgi Urantii nigdy nie bêdzie udowodniona bądź zanegowana ostatecznie, tylko poprzez badanie tej czêści, która dotyczy nauki i zjawisk świata materialnego. Gdyby kosmos był jedynie materialny, wtedy taka możliwośæ by istniała. Ale kosmos nie składa siê z samej materii. Dowód prawdziwości objawienia, dokonany jedynie na podstawie tej czêści Ksiêgi, która dotyczy materii, ukazywałby, że droga do odkrycia świata ducha wiedzie poprzez badanie materii i stawiałby pod znakiem zapytania a nawet negował wartości duchowe tej Ksiêgi. Wartości te zostałyby wsparte wiedzą naukową i tylko poprzez pryzmat tej wiedzy człowiek mógłby je zauważaæ. Nauka jest, w dzisiejszym świecie wartości materialnych, potêżnym autorytetem. Wiara, tak cenna w rozwoju duchowym człowieka, uległaby zamianie w wiedzê lub istniałaby tylko w oparciu o nią, a cała, rozbudowana, duchowa czêśæ Ksiêgi, zeszłaby na dalszy plan. Wiara nie może istnieæ w oparciu o naukê.

Zarówno Ksiêga Urantii jak i wiêkszośæ istniejących dziś religii kładzie nacisk na istnienie i rozwój u człowieka tak zwanego wglądu duchowego, niewyrażalnego słowami przekonania o istnieniu świata ducha, określanego czêsto wiarą. Zarówno te duchowe wartości jak i nauka, powinny rozwijaæ siê na Ziemi niezależnie od siebie, lecz w harmonii, informuje Ksiêga Urantii. Istnienie Boga nigdy nie bêdzie udowodnione naukowo, co najwyżej nauka może postulowaæ istnienie jednej przyczyny wszystkich przyczyn.

Od roku 1955 sprzedano około 500 tys. egzemplarzy Ksiêgi Urantii. Nie jest ona czytana powszechnie. Z różnych powodów.

Ludzie interesujący siê problemami duchowymi i filozoficznymi z nurtu tzw. Nowej Ery znajdują ją jako jeszcze jedną z długiej kolekcji "podobnych" książek. Ponieważ jednak jej terminologia, filozofia i nowe koncepcje, jakie przynosi, wymagają bardzo intensywnego przemyślenia, z reguły rezygnuje siê z niej, szukając łatwiej "strawnych" materiałów. Książka ma jako zadanie harmonizowaæ religiê, filozofiê ze wszystkimi dziedzinami wiedzy. Czy siê jej to udaje czy nie to sprawa decyzji czytelnika, ale tylko naiwny może siê spodziewaæ, że dzieło, które postawiło przed sobą zadanie tak ambitne, bêdzie łatwe do czytania.

Ludzie z krêgów akademickich, posiadający odpowiednie przygotownie, mogą dośæ łatwo zrozumieæ idee Ksiêgi Urantii, lecz tutaj pojawiają siê inne problemy. Czas i terminologia. W celu zrozumienia wszystkich idei i stwierdzenia ich logicznej spójności trzeba całe 2097 stron przeczytaæ uważnie. Pojawia siê ryzyko straty czasu, który może byæ poświêcony na mniej ryzykowną, dającą pewniejsze owoce pracê. Odniesienie zaś dziwnej terminologii do tej, powszechnie używnej przez świat akademicki nastrêcza niemało problemów. Jak na przykład znaleźæ we wszechświecie ten jego fragment, który Ksiêga Urantii określa jako wszechświat lokalny albo system lokalny w kontraście do superwszechświata czy wszechświata centralnego, jak odnieśæ to do naszej galaktyki, lokalnej grupy galaktyk czy całego, rozszerzającego siê wszechświata? Dokładna analiza i porównywanie ze źródłami filozoficznymi, religijnymi oraz naukowymi może zająæ dwa, trzy lata. W tym czasie solidny kawałek innej pracy naukowej może byæ wykonany.

Powyższy materiał prezentuje poglądy osobiste autora. Wartośæ Ksiêgi każdy zainteresowany bêdzie musiał osądziæ sam. Żaden autorytet mu w tym nie pomoże, gdyż jest wiele autorytetów, które ją popierają oraz są tacy, którzy są jej ideom przeciwni.

Paul Jaworski

jaworski@camtech.net.au


Bibliografia:

  1. The Urantia Book (1955 Urantia Foundation, Chicago)
  2. Dr. Meredith Sprunger – The Historicity of The Urantia Book
  3. Ken Glasziou - Science, Anthropology and Archaeology in The Urantia Book.
  4. "Time" - 16.03.1998, 17.08.1998.
  5. John Gribbin - Companion to the Cosmos (1996 Weidenfeld & Nicolson London)
  6. Timothy Ferris -The World treasury of physics astronomy and mathematics (1991 Little,Brown and Company- Boston, New York, Toronto, London)
  7. Rosemary Ellen Guiley - Encyclopedia of Mystical & Paranormal Experience (Grange Books London 1991)
  8. Alan F. Alford - Gods of the New Millenium ( 1997 Hodder and Stoughton London)
  9. Raymond E. Fowler - The Watchers ( 1990 Bantam Books - New York, Toronto, London, Sydney, Auckland)
  10. Encarta 99 Encyclopedia (1996 Microsoft Corporation)
  11. Encyclopedia Britanica (1977 CD-ROM edition)
  12. Paul Davis – The Fifth Miracle (Penguin – Australia)
  13. The Arena – Autumn 1999 (The Australian and New Zeland Urantia Association)
  14. Ken Glasziou – Science, Archaeology, and Anthropology in The Urantia Papers (Innerface International Special Issue December 1998)
  15. Scientific American October 1998/Świat Nauki Grudzieñ 1998
  16. Innerface International July/August 1999