Site Index
Polish Index

Nauki ścisłe, Antropologia, Archeologia Przekazów Urantii

 


INNERFACE
International
Wydanie specjalne

Nauki ścisłe, Antropologia, Archeologia Przekazów Urantii

Nauka a Przekazy Urantii

 

Ken Glasziou, B.Sc.(Hon), M.Sc., Ph.D.


 

Ponieważ powiernictwo rewelatorów nie pozwala im, dawaæ nam wiedzy przez nas nie zdobytej, (1109) pociąga ono za sobą fakt, że poziom informacji naukowej w Przekazach nie powinien zawieraæ wiedzy nie odkrytej do połowy lat trzydziestych. Wyjątkiem jest to, że "brakujące luki" powinny byæ uzupełnione czy podstawowa "wiedza zaginiona" powinna byæ odtworzona.

Traktując te wyjątki w szerokim zakresie nasi nadludzcy rewelatorzy mogliby łatwo zademonstrowaæ, że poziom ich wiedzy naukowej znacznie przekracza poziom ludzkiej wiedzy z połowy lat trzydziestych. Czyniąc to, mogliby zademonstrowaæ objawieniowy status Przekazów.

W niektórych przypadkach, wydaje mi siê, że rewelatorzy dokładnie to zrobili. Ale długie godziny refleksji dały mi w rezultacie opiniê bardziej powściągliwą.

Byłem oddanym zwolennikiem Jezusa na długo przedtem, zanim pierwszy raz ujrzałem Przekazy Urantii. Kiedy czytałem ich "Życie Jezusa", spotkałem Jezusa, którego już znałem. Chciałem zatem aby to objawienie było prawdziwe.

Inni, tacy jak ci z mentalnością typu Martina Gardnera, mogą przystąpiæ do Przekazów z umysłem tak nastawionym aby znaleźæ przyczynê przyklejenia im nalepki fałszu (w artykule prasowym, Gardner oczerniał Przekazy, lecz później przyznał siê, że faktycznie ich nie czytał).

Autorzy Przekazów dobrze rozumieją naturê ludzką. Byli świadomi, że oba typy czytelników mogą byæ skrupulatnymi poszukiwaczami ich własnego, szczególnego gatunku "prawdy."

Wierzê, że dano kluczowe informacje w celu pomocy tym, którzy szukają objawieniowego gatunku prawdy. Lecz dostarczono te informacje sposobami, które pozwalają także na jej odrzucenie, tym, którzy szukają środków do jej odrzucenia.

Przyczyna tego dwojakiego podejścia może byæ związana z deklaracją Przekazów, że nasza wolna wola jest właściwie nietykalna. Bóg obdarzył nas wzglêdnie wolną wolą na poziomie skoñczonym i nawet sam Bóg nie może jej nam zabraæ. (1299) I także to, że jedynie przez wiarê możemy wejśæ do królestwa Boga.(1569) A nie możemy mieæ wiary jeśli nie ma niepewności, gdyż tam gdzie jest pewnośæ nie ma powodu do istnienia wiary.

Rozprawa ta, jest zaktualizowaniem dwóch wcześniejszych i bardziej szczegółowych publikacji o naukach ścisłych, antropologii i archeologii Przekazów. Zakładam w niej określanie jedynie tych pozycji wiedzy, które dla mnie, weryfikują, że Przekazy są tym czym twierdzą że są. Mam także intencjê ukazaæ pewne możliwe drogi do ich odrzucenia.

Nowe informacje o Przekazach wpadły mi w rêce od czasu druku poprzednich artykułów. Chociaż Przekazy Urantii, zawierające czêśæ 1, 2 i 3 książki, zostały dostarczone w latach 1934/35, po ich otrzymaniu, została ustanowiona wybrana grupa w celu dokładnego przeczytania jednego Przekazu każdego tygodnia, podczas okresu czterdziestu czterech tygodni w każdym kolejnym roku. Pod koniec każdej tygodniowej sesji, wszyscy obecni byli proszeni o dorêczenie ich pytañ na piśmie. Odpowiedzi były dostarczane na nastêpnej sesji.

Spotkania te były zawieszane całkowicie na osiem tygodni w sezonie letnim każdego roku. Cały proces był powtarzany trzy razy. Czêśæ 4 i Przedmowa mają oddzielną historiê.

Proces ten powinien zająæ osiem lat do jego ukoñczenia. Informacja ta zgadza siê z dochodzeniem przeprowadzonym przez Matthew Block, który zdołał zidentyfikowaæ wiêkszośæ ludzkich źródeł materiału, używanych do napisania Przekazów. Wiêkszośæ z tych źródeł została spisana w początkowej jednej trzeciej wieku. Lecz kilka zostało opublikowanych później niż w roku 1935, niektóre dopiero w okresie 1942/43. Widocznie materiał ten, został dodany podczas procesu wyżej opisanego.

W materiałach ujêtych w tym artykule jedynie artykuł o energii gwiazd posiada ludzkie źródło publikacji po roku 1935.

Bibliografia:

1. Bain, R. , K. Glasziou, M. Neibaur, and F.Wright. "The Science Content of The Urantia Book." (The Brotherhood of Man Library, 1991)

2. Glasziou, K. "Science, Anthropology and Archaeology in The Urantia Book." (The Brotherhood of Man Library, 1996)