Site Index
Polish Index

Nauki ścisłe, Antropologia, Archeologia Przekazów Urantii

 


INNERFACE
International
Wydanie specjalne

Nauki ścisłe, Antropologia, Archeologia Przekazów Urantii

100 stałych pierwiastków

Ken Glasziou, B.Sc.(Hon), M.Sc., Ph.D.


 

"W Orwontonie nigdy nie było możliwe w sposób naturalny zmontowaæ ponad sto elektronów orbitalnych w jeden system atomowy. Kiedy sto pierwszy zostanie sztucznie wprowadzony w pole orbitalne, rezultatem zawsze był natychmiastowy rozpad... (478)

Powyższy tekst jest z pierwszego druku, ktoś skorzystał ze swobody dodania słowa "prawie" przed "natychmiastowy" w dalszych drukach. Ważnym słowem dla zachowania w pamiêci jest "naturalny."

Wiadomym było od lat trzydziestych, że nowe pierwiastki mogą byæ wytwarzane poprzez bombardowanie neutronami pierwiastka, na skutek czego nastąpi proces rozpadu beta, w którym jądro atomowe z wychwyconym neutronem traci elektron. W procesie tym jeden z neutronów jądrowych staje siê protonem. Taki pierwiastek przesuwa siê stając siê nastêpnym a kolei pierwiastkiem w tablicy Mendelejewa.

W latach czterdziestych Bohr poczynił przewidywania (które siê sprawdziły), że proces rozkładu beta skoñczy siê wraz z pierwiastkiem setnym. Zatem żaden pierwiastek powyżej tego numeru atomowego nie może byæ wytwarzany przez wychwycenie neutronu – proces rozkładu beta. To właśnie wydaje siê procesem, który rewelatorzy uznają za naturalny.

Pierwiastki o numerach do 112 były wytwarzane innymi metodami i wszystkie są wysoce nietrwałe. Pierwiastek 101 (mendelewium 256) został wytworzony w 1955 roku przez bombardowanie einsteinium 253 jonami helu. Pierwiastek 102 (nobelium) został wytworzony poprzez bombardowanie pierwiastka 96 (curium) atomami wêgla.

Wątpliwym jest, czy ten typ reakcji zdarza siê "naturalnie" nawet podczas eksplozji supernowych. To, że można go wytworzyæ w laboratorium jest zasługą pomysłowości ludzi w tê działalnośæ zaangażowanych. W ostatnich publikacjach zostało podane, że nowe pierwiastki z połowicznym okresem rozpadu mniejszym niż 10 mikrosekund, mogą byæ zidentyfikowane nawet jeśli spośród 10 miliardów prób jedynie dwa jądra połączą siê razem by utworzyæ superciêżki pierwiastek. Pojedynczy atom w ten sposób wytworzony bêdzie zarówno wykryty jak i zidentyfikowany!

Możliwości pojawienia siê tych superciêżkich pierwiastków w sposób naturalny w eksplozjach nowych mogą byæ znikome. Nawet jeśli są tam wytwarzane, rozkładają siê zazwyczaj natychmiast.

Przekazy Urantii używają słowa "natychmiast" i jego pochodnych w różnych kontekstach. Mówią na przykład, że istoty ludzkie, "z kosmicznego punktu widzenia, rodzą siê, żyją i umierają w czasie wzglêdnie natychmiastowym." W terminologii perspektywy kosmicznej pierwiastki powyżej setnego i kilka poniżej, mogą istnieæ jedynie w czasie wzglêdnie natychmiastowym, a wiele z nich nie istnieje prawie wcale.

Ważnym punktem dotyczącym wypowiedzi o stu pierwiastkach jest to, że kiedy orzeczenie to było zrobione, było ono "prorocze." Teoria Fermiego dotycząca wychwytywania neutronu i rozkładu beta była ustanowiona w 1937 wraz z wytworzeniem technetu z molibdenu. Jednakże jej zatrzymanie siê na pierwiastku numer 100 nie było udowodnione empirycznie aż do połowy lat 50 tych. Stąd mamy tylko bardzo wątłą i niejasną ewidencjê dotyczącą "eksperta", którego użyto do tej idei w Przekazach.

Bibliografia:

1. Armbruster, P. and F.P. Hessberger, "Making New Elements." Scientific American 279 (3) 50. (1998)