Site Index
Polish Index

Nauki ścisłe, Antropologia, Archeologia Przekazów Urantii

 


INNERFACE
International
Wydanie specjalne

Nauki ścisłe, Antropologia, Archeologia Przekazów Urantii

Człowiek z Piltdown

Ken Glasziou, B.Sc.(Hon), M.Sc., Ph.D.


 

Bardzo interesującym obiektem zainteresowania społecznego i naukowego w latach trzydziestych było "brakujące ogniwo" idea dowodu ze skamieniałości, która bezdyskusyjnie wiązałaby ludzką ewolucjê z naszymi "kuzynami" z rodziny małp.

W książce "The Science Contest of The Urantia Book" (1991) zwróciliśmy uwagê na fakt, że przy omawianiu ludzkiej ewolucji Przekazy Urantii nadmieniały człowieka jawajskiego, człowieka pekiñskiego, człowieka z Hilderbergu, człowieka z Cro-Magnon i neandertalczyka lecz nie napomknêły o najbardziej interesującym z nich wszystkich w połowie lat trzydziestych – człowieku z Piltdown. To o nim słynny Louis Leakey napisał w swojej książce – Adam’s Ancestors, "czaszka z Piltdown jest prawdopodobnie bardziej zbliżona do Homo sapiens niż do jakiegokolwiek innego znanego typu." Załączamy też cytat z książki Martina J. Readera, Missing link, że człowiek z Piltdown nie był zdemaskowany jako fałsz aż do czasów lat piêædziesiątych.

Nasze adnotacje nie były wystarczające aby zapobiec zasygnalizowaniu przez Martina Gardnera, że ominiêcie informacji o człowieku z Piltdown w Przekazach Urantii nie ma znaczenia, gdyż każdy wiedział, że człowiek z Piltdown był falsyfikatem.

W książce A Scientific Forgery (1990), która nie była dla nas dostêpna w czasie pisania naszego opracowania, Frank Spencer opierał siê na wcześniejszej pracy australijskiego historyka Ian Langhama, głoszącego swą opiniê, że falsyfikat z Piltdown "był przykrawany w celu wytrzymania naukowej lustracji i tym samym promowania określonej interpretacji opartej na dowodach z ludzkich skamieniałości." Pozostawał on kontrowersyjny i był gorąco omawiany aż datowanie fluorynowe i inne testy nie wykazały w 1953 i 1954, że czaszka była kunsztownie ucharakteryzowanym fragmentem czaszki liczącej około 50.000 lat. Czyni to pominiêcie wzmianek o niej w Przekazach Urantii do pewnego stopnia mimo wszystko znaczącym, a Gardner jeszcze raz jest w błêdzie.