Site Index
Polish Index

Nauki ścisłe, Antropologia, Archeologia Przekazów Urantii

 


INNERFACE
International
Wydanie specjalne

Nauki ścisłe, Antropologia, Archeologia Przekazów Urantii

Dryf Kontynentalny

Ken Glasziou, B.Sc.(Hon), M.Sc., Ph.D.


 

W szczegółach relacji o życiu i ewolucji lądu na naszej planecie w Przekazach Urantii Nr 57, 58, 59 i 60 autorzy mocno popierają koncepcjê dryfu kontynentalnego, ideê, która po raz pierwszy była ogłoszona przez Alfreda Wegenera w roku 1910. Jeśli odbierzemy tym czterem Przekazom ideê dryfu kontynentalnego, staną siê one rodzajem chaosu.

W naszych poprzednich referatach moi współautorzy i ja zwróciliśmy uwagê na fakt, że w okresie, w którym Przekazy Urantii były otrzymane i opublikowane (1934 – 1955), idea dryfu kontynentalnego była podtrzymywana bardzo słabo i tylko przez kilku geologów. Niechêæ dla tej idei wydawała siê szczególnie silna w USA. Antypatia ta trwała od wczesnych lat dwudziestych aż do okresu lat sześdziesiątych.

Z naszego punktu widzenia, jeśli Przekazy Urantii byłyby rzeczywiście pisane przez ludzkich autorów, byłoby raczej absurdalne z ich strony wystêpowanie na opak przeważającym, silnym, profesjonalnym opiniom o historii kreacji życia i ewolucji lądu, tak bardzo zależnej od poprawności teorii dryfu kontynentalnego.

Na poparcie naszego punktu widzenia, że sprzeciw w stosunku do tej teorii był nadzwyczajnie silny, odwołaliśmy siê do niedawno opublikowanej książki przez historyka nauki H.E. Granda, jak również do wcześniejszej krytyki teorii Wegenera dokonanej przez wybitnego geologa, R.T. Chamberlina, w której wyliczył 18 punktów, które jak uważał, były niszczące dla owej hipotezy.

Krytyka Gardnera dotycząca naszego opisu dryfu kontynentalnego jest przykładem tego, co Meredith Sprunger określił jako błêdy nie związanych z tematem wniosków. Gardner znalazł publikacje garstki europejskich i południowo-afrykañskich geologów, którzy popierali idee Wegenara. Gardner mówił o nich chaotycznie, dając banalne detale z różnych konferencji i postulatów koñcząc potem słowami "Czterech Urantiañskich autorów także przywiązuje wielką wagê do dwóch starożytnych eksplozji supernowych."

Dziêki technice rozpraszania uwagi swoich czytelników, metody Gardnera mogą odnieśæ skutek wśród grupy czytelników bezkrytycznych. Lecz jako domniemanie profesionalna destrukcyjna krytyka jest ona mało wartościowa. Dodatkowo oprócz odwracania uwagi poprzez cytaty wzglêdnie nie związane z tematem, Gardner wyciągnął także inny trik swego zawodu. Zupełnie zignorował ważne aspekty, dla których nie miał wyjaśnienia.

Dla historii dryfu kontynentalnego z Przekazów Urantii główą "proroczą" pozycją jest rzeczywista data rozpoczêcia dryfu, podana jako 750 milionów lat temu.

Jako swą datê rozpoczêcia dryfu, Wegener sugerował okres 200 – 300 milionów lat temu, opinia, która pozostawała dominującą do lat 80 tych, kiedy data początku została cofniêta wstecz do 500 milionów lat, lub wiêcej. Ostatnie obliczenia rzeczywiście zbiegają siê w czasie z 750 milionami lat podanymi w Przekazie 57 Ksiêgi Urantii.

[Uwaga: Datowanie geologiczne tego typu nie jest w żadnym stopniu wiedzą ścisłą. Obliczenia "750" mogą znaczyæ "bliższe do 750 niż zarówno do 700 czy 800 milionów."]

Przegląd "tektoniki płyt" nowej nazwy dla "dryfu kontynentów" w ostatnim wydaniu Encyklopedii Brytaniki, edycji CD-ROM podaje, "...brak wiary (w dryf kontynentalny Wegenera) był tak silny, że graniczył czêsto z oburzeniem. Jednym z najwiêkszych oponentów był geofizyk Brytyjski, Sir Harold Jeffreys, który całe lata spêdził próbując zademonstrowaæ, że dryf kontynentalny jest niemożliwy, ze wzglêdu na to, że wytrzymałośæ płaszcza powinna byæ znacznie wiêksza niż jakiekolwiek ewentualne siły przemieszczające... To było w Ameryce Północnej, niemniej jednak opór dla idei Wegenera był ostry aż do przesady i prawie jednomyślny...Wegener był atakowany z właściwie wszystkich możliwych punktów widzenia, jego dowody paleontologiczne odnoszące siê do pomostów lądowych, podobieñstwa warstw po obu stronach Atlantyku podawane były w wątpliwośæ , dopasowanie brzegów atlantyckich ogłoszono za niedokładne a szczególnie jego kompetencje poddawane były w wątpliwośæ..." – itd.

Jeśli autorzy Przekazów Urantii byli ludźmi, potrzebujemy wytłumaczenia w jaki sposób byli oni zdolni wystąpiæ z tak niezwykłymi ideami określenia czasu fenomenu dryfu kontynentalnego. Skompromitowany w owym czasie Wegener ustalił okres 200 milionów lat jako czas rozpoczêcia podziału superkontynentu, autorzy Przekazów Urantii podają 750 milionów lat i wygląda, że wszyscy mają racjê. Wyjaśnienie jest takie, że superkontynent odbudował siê i rozdzielił po raz drugi. Wegener miał pewne dowody na poparcie swoich idei. Wygląda, że zupełnie nie było dowodów na wsparcie okresu 750 milionów lat jako początku podziału, w czasie kiedy Przekazy Urantii były napisane czy opublikowane.

Jedyną alternatywą jest szczêśliwy traf. Lecz szanse prawidłowego zgadywania są znikome.

Bibliografia:

1. Le Grand, H.E. "Drifting Continents and Shifting Theories." (Cambridge University Press, 1988)

2. Gardner M. "Urantia: The Great Cult Mystery." (Prometheus Books, 1995)

3. Sprunger, Meredith, "The Purpose of Revelation" Innerface International Vol.3 No.1.1996.

4. Dalziel, I.W.D. Scientific American 272 (1) 38, (1995)