Site Index
Polish Index

Nauki ścisłe, Antropologia, Archeologia Przekazów Urantii

 


INNERFACE
International
Wydanie specjalne

Nauki ścisłe, Antropologia, Archeologia Przekazów Urantii

Pochodzenie systemu słonecznego

Ken Glasziou, B.Sc.(Hon), M.Sc., Ph.D.


 

Przekazy podają czas początków systemu słonecznego na 4,5 miliarda lat, w czasie gdy podana przez Hubble ekspansja wszechświata była uważana za najlepszy wskaźnik wieku wszechświata. W roku 1952 uznano, że obecny szacunek wieku wszechświata wynoszący około 2 miliardy lat nie jest prawidłowy, gdyż niewłaściwy typ gwiazd zmiennych typu cefeid został użyty do poczynienia obliczeñ. Skorygowane obliczenia podawały około 4 do 5 miliardów lat, co dało wszechświatowi ten sam wiek, co szacowany przez Przekazy Urantii wiek systemu słonecznego.

W roku 1955, roku druku Ksiêgi Urantii, radiometryczne pomiary wieku materiałów z meteorytów dawały w wartośæ 4,6 miliarda lat. Niektórzy astronomowie sądzili, że mogła byæ to właściwa ocena wieku systemu słonecznego.

Czy możliwym było aby szacunki Przekazów Urantii były oparte na tym pomiarze? Aby to zrobiæ należałoby przepisaæ i zmieniæ znacznie inne materiały dotyczące ewolucyjnej historii naszej planety. Metalowe płyty drukarskie starego typu dla książki były w drukarni. Wygląda, że jedynie sam czynnik czasu wyklucza taką możliwośæ. Na uwagê zasługują także inne czynniki.

Hipotetyczny "ekspert" odpowiedzialny za tekst, powinien wiedzieæ, że wiele pierwiastków znajdujących siê na naszej planecia posiada swe początki w gwiazdach, które ukoñczyły ich cykl, eksplodując jako nowa. Pył kosmiczny, który dał nam system słoneczny jest wtórnego pochodzenia, nie z żadnego Wielkiego Wybuchu wiêc musi byæ znacznie młodszy niż sam wszechświat, aby dopuściæ do formowania galaktyk i powtórzenia cykli gwiezdnych. Zatem oparte na teorii Hubbla obliczenia wieku wszechświata i szacunki meteorytowe naszego systemu słonecznego, były zupełnie nieporównywalne. Lecz czy radiometryczne obliczenia wieku meteorytowego, rzeczywiście odzwierciedlają wiek systemu słonecznego? Podczas gdy jest to możliwe, wciąż mamy niedostateczną informacjê by mieæ pewnośæ.

Tak wiêc nawet gdyby czynnik czasu zezwolił na użycie danych z meteorytów, uznanie ich przez hipotetycznego "eksperta" w obliczu sprzecznej ewidencji, stawiałoby go w roli człowieka lekkomyślnego.